POJASNILO GLEDE DVOJNEGA POŠILJANJA ODMERE NUSZ
Finančna uprava Republike Slovenije (v nadaljevanju FURS) je v preteklih dneh nekaterim zavezancem še enkrat poslala položnice za plačilo NUSZ 2024. Znesek na položnici je enak znesku, ki ga je prejel s prvo položnico, le rok valute se razlikuje. V nadaljevanju podajamo razlago zakaj je temu tako.
V ponedeljek, 7. oktobra, je potekel prvi rok za plačilo nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč (NUSZ) za nepremičnine, ki se nahajajo v občini Horjul.
Položnice za NUSZ za občine pošilja finančna uprava, da je plačilo v več obrokih pa določa zakon. Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2) v 405. členu določa, da se NUSZ plačuje za leto vnaprej in sicer v obrokih, razen če občinski odlok ne določa drugače. V 387. členu ZDavP-2 je določeno, da davčni zavezanec plača davek v dveh obrokih, če višina davka ne presega 200 evrov oziroma v štirih obrokih, če višina davka presega 200 evrov.
Pri plačilih v več obrokih, mnogi pozabijo na plačilo ravno druge in tretje položnice.Na finančni upravi so pojasnili, da odločbe o NUSZ pošiljajo z navadno pošto. Ko prejemnik plača prvo ali edino položnico do roka, se šteje, da je bila odločba vročena, če je ne, pa mu odločbo še enkrat pošljejo z osebnim vročanjem.
V nadaljevanju pojasnjujejo, da dejansko ne opominjajo davčnega zavezanca, temveč davčni organ na ta način izvaja vročanje v skladu z zakonom in tako pridobi izvršilni naslov (izvršljiva odločba o odmeri davka), na podlagi katerega lahko zahteva plačilo davka. Zagotavljajo tudi, da bi bila morebitna podvojena plačila, ki jih sicer ne zaznavajo, vrnjena po uradni dolžnosti.
Ker se prve odločbe vročajo z navadno pošto, je Furs že pred leti prihranil skoraj milijon evrov na leto. Gre namreč za enega največjih logističnih zalogajev finančne uprave, lani so izdali kar 896.167 odločb o odmeri NUSZ. Če ima lastnik nepremičnine v več občinah, prejme več odločb.
Davčne obveznosti lahko uporabniki vidijo tudi na prvi strani mobilne aplikacije eDavki in tam tudi izvedejo spletno plačilo.
Vsem, ki se jim pogosto zgodi, da pozabijo na plačilo druge ali tretje položnice, na finančni upravi svetujejo, da lahko plačilo vseh položnic opravijo istočasno kadarkoli pred iztekom roka, torej vse obroke skupaj, kar se v praksi tudi dogaja. Mobilne banke pa omogočajo tudi skeniranje QR kode takoj po prejemu plačilnega naloga, plačilo pa na rok plačila.
Povzeto po članku https://www.zurnal24.si/pod-streho/nepremicnine/v-ponedeljek-se-za-vec-sto-tisoc-ljudi-iztece-rok-mnogi-ga-spregledajo-430402