Ste morda videli hrošča? Javite na www.sporocivrsto.si.
Spet je pravi čas, ko nas v preživljanju prostega časa v naravi ali okoli našega doma lahko preseneti kakšen izmed štirih vrst lažje prepoznavnih ogroženih hroščev: rogač (Lucanus cervus), alpski kozliček (Rosalia alpina), bukov kozliček (Morimus funereus) in hrastov kozliček (Cerambyx cerdo).
Vrste hroščev, za katere zbiramo podatke, so na spremembe v njihovem življenjskem okolju občutljive in so pokazatelj naravnega stanja gozdov. Zato je pomembno, da o njihovem pojavljanju zberemo čim več podatkov. Ker so te štiri vrste razmeroma lahko prepoznavne, lahko k poznavanju razširjenosti pripomorejo vsi ljubitelji narave.
Vsi našteti hrošči imajo širši, evropski naravovarstveni pomen, saj so navedeni na seznamu redkih in ogroženih živalskih vrst »Natura 2000«. V Evropi so ponekod že izginili, saj so se zaradi gospodarjenja zelo spremenile razmere v gozdovih. Vsi so odvisni od ohranjanja naravnega ravnovesja v gozdu z dovolj odmrlega in poškodovanega lesa, ki ga je v intenzivno izkoriščanem gozdu vedno manj. Najdemo jih praviloma v avtohtonih, bukovih ali hrastovih gozdovih.
Da bi zbiranje podatkov poenostavili in obenem javnosti omogočili vpogled vanje, smo v letu 2011 prvič zbirali podatke preko spletne strani http://www.sporocivrsto.si, kjer lahko svojo najdbo vpišete tudi sami. Navodila so enostavna in dosegljiva na tej spletni strani. Za zanesljivosti vaše najdbe oz. opažanja je potrebno v obrazcu vpisati podatke, ki so dosegljivi le administratorju in iz vašega računalnika naložiti fotografijo, ki je lahko posneta tudi z mobilnim telefonom.
Za vaš vpis in prispevek k ohranjanju teh zanimivih vrst hroščev se vam vnaprej zahvaljujemo! Veseli bomo, če boste informacijo o možnosti vnosa podatkov o štirih vrstah hroščev posredovali tudi znancem in prijateljem. Z boljšim poznavanjem teh kazalcev naravnega ravnovesja v gozdovih, bomo v prihodnje znali bolje usmerjati rabo prostora in naravnih virov.
V kolikor nimate možnosti podatek vpisati na spletni strani, lahko podatek o pojavljanju, vključno s fotografijo sporočite tudi na elektronski naslov: martin.vernik@zrsvn.si ali pokličete na tel. št. (02) 3331 370 (Martin Vernik).
Martin Vernik
Zavod RS za varstvo narave
Območna enota Maribor