Uprava RS za zaščito in reševanje poziva organizatorje javnih prireditev s kresovanjem ter vse druge, ki bodo v naravnem okolju ob prvomajskih praznikih kurili kresove, da morajo upoštevati naslednje:
- kurišče mora biti obdano z negorljivimi materiali (npr. s peskom, kamni, opeko, kovino);
- prostor okoli kurišča mora biti očiščen vseh gorljivih snovi;
- kurišče mora biti oddaljeno od gozda vsaj 50 metrov, od pomembnih prometnih poti, večjih naselij in objektov, kjer se izdelujejo, predelujejo ali skladiščijo vnetljive ali nevarne snovi, pa vsaj 100 metrov;
- v času gorenja kresa mora biti vedno nekdo prisoten;
- pri kurjenju se ne sme uporabljati gorljivih tekočin (npr. bencina) ali materialov, ki pri gorenju razvijajo močan dim in strupene pline (npr. avtomobilske gume);
- ob vetrovnem vremenu odsvetujemo prižiganje kresa; ob premočnem vetru je treba kurjenje kresa prekiniti;
- po kurjenju je treba ogenj in žerjavico povsem pogasiti, kurišče pa prekriti z negorljivim materialom (npr.s peskom ali z zemljo).
Na javnih prireditvah s kresovanjem mora biti organizirana požarna straža, ki jo lahko opravljajo le gasilci. Natančneje so ukrepi pri kurjenju in uporabi odprtega ognja v naravnem okolju opisani v 5. členu Uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju (Ur. list RS št. 4/2006). Če kres povzroči požar v naravi, je treba o tem takoj obvestiti pristojni regijski center za obveščanje na telefonsko številko 112, ki bo na kraj požara napotil krajevno pristojne gasilce.