Pust in pustne šeme v Horjulu
Na pustno nedeljo se je horjulskim občanom in stanovalcem Doma starejših občanov predstavila skupina članov KUD Ligojna s cigansko, po novi terminologiji z romsko skupino Strojanovih. Le ta romska družina je zadnje čase polnila naslovnice naših časopisov in bila deležna polne pozornosti tako v radijskih kot televizijskih poročilih. Prav zaradi tega so si mladi iz Ligojne na pustno nedeljo nadeli preobleko Strojanovih, med katerimi nisem spoznal ženina Janeza in neveste Jelke. Njihov cilj je bila predstavitev narodnozabavne glasbe, ki vžge in vabi na ples.
Z izbranimi poskočnimi melodijami so navdušili številne prebivalce horjulske občine. Le ti so jim radi v pušco dali nekaj centov in tudi kakšen euro.
Strojanovi muzikantje so obiskali tudi Dom starejših občanov v Horjulu, kjer so jih stanovalci nagradili s poštenim aplavzom. Nekateri so se ob zvokih njihove prijetne glasbe celo zavrteli bodisi v ritmu valčka ali polke.
Kakšne druge organizirane skupine maškar na pustno nedeljo v Horjulu ni bilo. V popoldanskem času so se po vasi sprehajale le redke posamezne maškare.
Posebno presenečenje na pustno nedeljo je v gostišču Studenec v Zeleni dolini na Vrzdencu pripravila natakarica, ki je goste postregla v kostimu kravice s simbolom švicarske čokolade Milka.
Pustni torek so popestrile s pohodom po Horjulu najmlajše maškare iz vrtca s svojimi vzgojiteljicami, ki so vzbudile pozornost med občani. Te najmlajše maškare so obiskale tudi Dom starejših občanov, vendar zaradi viroze, ki je prav v tem času priklenila številne občane na posteljo, niso zaplesale v avli Doma, temveč so se pokazale v prostorih občine in tam zaplesale.
Ta dan so se podale na pot po vasi domače horjulske maškare s harmonikašem , ki so se s traktorjem s prikolico, na kateri so pekli jedi na žaru in točili pijačo in vzbujale veliko pozornost med Horjulci in slučajnimi obiskovalci kraja.
Veselo je bilo tudi v telovadnici osnovne šole v Horjulu. Po dveh urah pouka so učenci odšli v telovadnico na pustno rajanje. Žal se niso pokazali na vasi, da bi popestrili pustno razpoloženje v kraju.