Alzheimer Cafe
V četrtek, 15.11.2018, popoldne se je v prostorih Centra starejših Horjul zgodil Alzheimer cafe, katerega se je udeležilo več kot 30 obiskovalcev, tudi horjulski župan, gospod Janko Prebil.
Na dogodku so se zbrali stanovalci centra, njihovi svojci, zaposleni ter horjulski občani, ki jih je zanimalo brezplačno strokovno predavanje o demenci. Zbrane so uvodoma pozdravili gospa Slavi Kosec, direktorica Centra starejših Horjul, gospod Janko Prebil, horjulski župan, gospa Antonija Klobučar, predsednica Krajevne organizacije Rdečega križa (KORK) Horjul ter gospa Polona Kečkeš, predstavnica Spominčice. Sledilo je predavanje prof. dr. Petra Preglja, dr. med., spec. psih., o demenci in o tem, kako komunicirati in ravnati z dementno osebo. Po predavanju je prof. dr. Pregelj odgovarjal na vprašanja navzočih, nato je sledilo še sproščeno druženje ob pijači in jedači.
Kaj so Alzheimer Cafeji in komu so namenjeni?
Alzheimer Cafeji so namenjeni predvsem svojcem oseb z demenco, osebam z demenco, ki se še počutijo udobno v takem okolju, pa tudi širši javnosti in medijem, kot tudi prijateljem, sosedjom, skratka vsem, ki bi si želeli izvedeti več o demenci. Demenca je bolezen tako kot druge, ni je treba skrivati in se je sramovati.
Svojci so ob skrbi za osebo z demenco izpostavljeni hudim fizičnim, psihičnim, čustvenim, finančnim in drugim obremenitvam, zato pogosto izgorevajo in se znajdejo v številnih stiskah. V kolikor so o bolezni primerno informirani, lažje zdržijo bremena, ki jih spremljajo skozi dolga leta življenja ob osebi z demenco, obenem pa bolje poskrbijo tako zanjo kot sami zase.
Navzoči na Alzheimer Cafejih v sproščenem vzdušju pridobivajo informacije o poteku bolezni ter o predvidenih in nepredvidenih težavah, povezanih z njo. Na Alzheimer Cafejih so prisotni strokovnjaki za demenco, predstavniki Spominčice in prostovoljci, ki zbranim nudijo možnost pogovora, razbremenjevanje stisk in medsebojno podporo. Svojci najprej prisluhnejo predavanju o demenci, v nadaljevanju imajo možnost pridobiti odgovore strokovnjakov, v zadnjem delu sledi sproščen pogovor in izmenjujeva izkušenj. Vzporedno se informirajo o oblikah pomoči v skupnosti, podrobneje spoznajo aktivnosti Spominčice in dobijo brošure, letake ter glasilo združenja.