UVELJAVLJANJE ODŠKODNINE ZA ŠKODO PO DIVJADI NA LOVNI IN NELOVNI POVRŠINI
Uveljavljanje odškodnine po divjadi na lovni površini
Za škodo odgovarja upravljavec lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom. V primeru pojava škode po divjadi na kmetijskih in gozdnih kulturah mora oškodovanec v treh dneh škodo pisno prijaviti upravljavcu lovišča. Kontaktni podatki upravljavcev lovišč in lovišč s posebnim namenom za prijavo škode:
Seznam lovskih družin upravljavk lovišč
Seznam lovišč s posebnim namenom
Če se oškodovanec in pooblaščenec upravljavca v osmih dneh po pisni prijavi škode na podlagi ogleda ne sporazumeta o višini odškodnine, lahko oškodovanec škodo pisno prijavi komisiji. Komisija ima sedež na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana.
Prijava mora vsebovati:
- zapisnik upravljavca lovišča o ocenjeni škodi;
- pojasnilo, s čim se oškodovanec pri oceni škode ni strinjal (npr. cena pridelka, količina poškodovanega pridelka, velikost poškodovane površine, ipd)
- predlog in izračun odškodnine.
Komisija v osmih dneh po pisni prijavi oceni škodo. Če se oškodovanec ali upravljavec ne strinja z oceno, lahko s tožbo zahteva, da o odškodnini odloči pristojno sodišče.
Uveljavljanje odškodnine za škodo po divjadi na nelovni površini
Za škodo na nelovnih površinah (parki, naselja, vrtovi, igrišča, ceste, sprehajališča, itd.) odgovarja Republika Slovenija. Za škodo po divjadi na nelovni površini šteje vsa škoda, ki jo divjad povzroči neposredno površini oziroma stvareh, ki so trajno spojene s površino. Na ministrstvu ne izplačujemo odškodnin za pokončane kokoši/race/purane/golobe in druge živali, za poškodovano folijo za silažne silose, silažo, silažne bale, za poškodovane avtomobile in podobno.
Škodo mora oškodovanec prijaviti v treh dneh na krajevno pristojno območno enoto Zavoda za gozdove Slovenije.
Če se oškodovanec in pooblaščenec v osmih dneh po pisni prijavi škode na podlagi ogleda ne sporazumeta o višini odškodnine, lahko oškodovanec pošlje prijavo škode na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana.
Oškodovanec, ki se ne strinja z odločitvijo Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, lahko s tožbo zahteva, da o odškodnini odloči pristojno sodišče. Tožbo mora vložiti najkasneje v treh letih od dneva, ko je škoda nastala.
Pogoj za izplačilo odškodnine je primerna zaščita nelovne površine. Minimalni pogoji zaščite nekaterih nelovnih površin so navedeni v pravilniku.
Izračun odškodnine je enak kot pri škodi na lovni površini.
Več si lahko preberete na povezavi https://www.gov.si/teme/skode-po-divjadi-in-izplacevanje-odskodnin/
Obrazci za prijavo škode od divjadi se nahajajo v priponki.
(Naslovna fotografija je nastala v vasi Samotorica, marca letos. Na njej se kaže delo divjega prašiča.)